Головні болі

03.07.2020 0
headake-1200x675.jpg
Головні болі!!! Ні повернути, ні кивнути, ні очі відкрити, такий біль, що можливо лише лежати, що віями не кліпнеш, бо весь череп розсиплеться, мене нудить, я не можу їсти, пити, говорити, думати, зціпило шию, чоло, плечі, скроні, якщо за вікном пролетить астероїд, я навіть не подивлюся! Бо мене болить голова! Ну все! Дайте бігом анальгін або спазмалгон, я не можу більше терпіти це!!

Але чи правильно чинять люди, що хапаються постійно за стандартні таблетки, не знаючи справжньої причини їх субєктивного болю?

Причини частого головного болю можуть бути в напруженні, нервах, перевтомі, простуді. Але! Увага! Можуть бути далеко не тут, а в прихованій хворобі, симптоми якої завуальовані під все вищеперечислене.

Головний біль буває первинний (кластерний біль та мігрені) і вторинний, тобто як наслідок інших станів.

Дивлюся в пошуковиках, там фахівці виділяють різні чинники, які провокують головний біль. Спостерігаю за їх висновками і ось що класифікую для себе.

Болить голова, бо:

 • забагато роботи, думання і нервів
 • засинаємо пізно, встаємо рано
 • відпочинок? Та ні, не чули, то для слабаків
 • постійно сидимо, сидимо, сидимо: компютер – бог цього світу. Відповідно – здавлювання нервів і судин при остеохондрозі, шийному спондильозі
 • їмо 70 відсотків хімії з магазинів, результат – недостатня кількість поживних речовин для організму
 • маємо слабкий імунітет –  «хапаємо» інфекційні та запальні захворювання
 • «скаче» артеріальний і внутрішньочерепний тиск

Це здається таким знайомим, правда? І нічого тут незвичайного. Тобто, ми закидаємо в себе анальгін-спазмалгон-цитрамон чи що там іще звичне, і живемо далі. Ну що таке голова, подумаєш, поболить і перестане.

Але не кажіть гоп, поки не перескочили! Лікувати треба причину, а не голову.

І йти до лікаря, а не “бавитися” в лікаря.

Дивіться, що може ховатися за «простим» болем голови.

 • хвороби серцево-судинної, нервової та дихальної системи
 • харчове і медикаментозне отруєння
 • пухлини
 • порушення кровопостачання головного мозку
 • отит, гайморит, синусит, стоматит, пневмонія, депресія, хронічна втома, паразитарні захворювання.

А тепер глянемо як можна трохи зрозуміти, що до чого,  уважно відслідкувавши локацію болю.

Джерело  каже, що:

Якщо головний біль триває понад 15 днів на місяць, супроводжується нудотою і світлобоязню, то в 98% випадках – це мігрень, кажуть лікарі.

Біль через високий тиск: такий біль часто починається зранку та згодом минає, тиск при цьому буває до 200/110.

Біль через напруження. Це найпоширеніший тип головного болю. Він відчувається з усіх боків, не буває дуже сильним, у порівнянні з мігренями, із ним можна працювати та не відчувати інших симптомів. Він тупий, не пульсує і не наростає, на відміну від мігрені, часто двобічний, і при цьому напружена шия.

Болять чоло та потилиця. Часто його супроводжує емоційний стрес чи депресія, про яку пацієнт не здогадується.

Цервікогенний біль (біль у шиї). Якщо болить потилиця, то ймовірно це вторинний головний біль через стан шиї, так званий цервікогенний біль.

Причиною може бути дуже високий тиск, інфекційна хвороба чи травма шиї.

Такий біль часто буває в людей, що весь день тримають голову нахиленою: перукарі, водії, люди, що виконують роботу руками. Він також буває через хлистову травму (коли машина різко спинилася, але шия і голова пасажира за інерцією рухаються, як батіг).

Кластерний головний біль.

Такий біль буває в одному місці — праворуч, наприклад, чи біля ока.

Він сильний, супроводжується сильним збудженням і неспокоєм, і з того ж боку, де болить, сльозиться око, є набряк в носі, і може бути потовиділення.

Цей тип головного болю притаманний передусім чоловікам 20-50 років, які зловживають алкоголем чи багато курять. Ці болі не дуже тривалі, але мають циклічність — притаманні певному часу доби чи порі року.

Гігантоклітинний артериїт. Зазвичай, він буває в людей, старших за 50 років. При цьому біль викликає запалення в артеріях, і локалізується біля вуха та посилюється під час жування.

Часто при цьому люди худнуть (бо не хочуть їсти) та погіршується зір.

Головні болі через напруження очей. Цей біль йде прямо від обох очей.

Він рідкісний, але виникає через дисбаланс в роботі м’язів ока, порушення зору або через астигматизм. В такому разі треба виправляти зір, тобто йти до офтальмолога.

Застуда і біль. При запаленні виділяються інтерлейкіни — речовини, за допомогою яких спілкуються клітини імунної системи та кровоносні судини. Судини розширюються і змінюють проникність, тому голова болить.

Біль від голоду. Біль починається перед запланованим чи звичним прийомом їжі, або якщо спати надто довго чи пропускати прийом їжі.

Часто буває в людей, які багато тренуються. Причиною є низький рівень глюкози в крові і напруження м’язів. Тут допоможе режим харчування, обов’язково з достатнім споживанням білків та складних вуглеводів.

Болі невідомої природи можуть супроводжувати депресивний розлад.

І якщо біль виникає 15 раз і частіше протягом місяця, його називають хронічним. Частий головний біль свідчить про наявність порушень в організмі. Якщо неприємні відчуття тривожать постійно і проявляються інтенсивно, не можна нехтувати зверненням до лікаря. Не те що не можна, а навіть дуже сильно треба негайно йти до лікаря, бо легковажність чи самолікування можуть дати ой який неочікуваний результат.

Інші інтернет-джерела кажуть,  що “головні” патології  мають свій характер і етіологію:

 • при ураженні трійчастого нерва біль проявляє себе інтенсивно, але триває всього кілька хвилин. З нездужанням найчастіше стикаються пацієнти з хронічним гайморитом і хворобами ротової порожнини (карієс, порушення прикусу, запальні процеси)
 • при підвищеному внутрішньочерепному тиску, який буває після родової або механічної травми, сильно болить вся поверхня голови. Також з’являється відчуття розпирання. У пацієнта може спостерігатися блювота, підвищена світлочутливість
 • синусну біль голови викликають запальні процеси в пазухах носа. Нездужання супроводжується виділеннями і закладенням носа
 • після забутих ударів, при пошкодженні хребців шийного відділу. Характер і інтенсивність болю визначаються ступенем пошкодження;
 • при можливому інфікуванні проявляє себе по-різному: переважно в скроневій і лобній ділянках.
 • при менінгококовій інфекції біль пульсуючий і супроводжується високою температурою
 • при кластерному болю напад може тривати півтори і більше годин. Голова болить зазвичай тільки з одного боку, іноді виникають сльозотеча і почервоніння обличчя;
 • головні болі напруги зустрічається частіше за інші і є найбільш простим. Для нього характерне відчуття здавлювання. Нездужання зазвичай виникає у тих, хто змушений тривалий час перебувати в одному положенні, сидячи за робочим столом, за кермом авто та ін.
 • мігрень – сильний біль, який проявляється у вигляді пульсації. Він супроводжується слабкістю, сльозотечею, підвищеною чутливістю до шуму і яскравого світла. Напад може тривати до трьох днів.

Бо різкий і сильний і довготривалий головний біль свідчить про можливі  серйозні порушення здоров’я: гіпертонічний криз, аневризми, струс мозку, внутрішньочерепний крововилив, пухлини, мігрень, менінгіт та інші інфекційні патології. Вони небезпечні для життя і вимагають  термінової уваги фахівців. Якщо больові відчуття наростають і супроводжуються додатковими симптомами (підвищення температури, проблеми з мовою, концентрацією уваги, координацією), слід відразу звернутися в медичний заклад для проходження діагностики.

Якщо Ви відчули біль, наприклад, в лицьовій частині черепа, то спочатку можна звернутися до ЛОРа. Якщо, після проведення діагностичних заходів, лікар знайде патологію, яка є причиною болів (гайморит, отит тощо), то він проведе комплекс заходів, спрямованих на лікування цих захворювань. Бо головний біль буде симптомом, що супроводжує основне захворювання. Якщо ЛОР-діагноз не підтвердиться, то лікар може направити Вас до лікаря іншої спеціалізації.

До якого лікаря можна ще звертатися якщо у Вас головні болі? Якщо ЛОР-лікар не підтвердив діагноз, пов’язаний з його спеціалізацією, то Вам потрібно буде звернутися до фахівця в галузі неврології. Лікар-невролог проведе ряд діагностичних досліджень на предмет неврологічних і вертеброгенних причин болю. До таких досліджень відносяться: МРТ головного мозку, судин шиї і мозку, рентген хребта, УЗД судин шиї та головного мозку. У разі підтвердження вертеброгенной або невротичної природи болю, лікар-фахівець проведе лікувальні процедури, спрямовані на усунення причин головного болю.

Це далеко не повний перелік видів головного болю, проте головні болі уже досить чітко дає зрозуміти, що таки потрібно йти до лікаря на консультацію. Зрозуміло, що наш головний біль – наш добрий вояка-сигналізатор, що може направити не тільки до сімейного лікаря чи просто терапевта, який призначить теплі липові чайочки, прогулянки, теплі ванни чи, скажімо, жарознижуючі чи гіпотензивні. Наш вояка каже, що можна шукати виходу і в кардіолога, і в невролога, і в окуліста, і в гастроентеролога, і в психолога, і  в може, навіть, в хірурга.

Тому не зволікайте, народ, коли бачите, що ні анальніни-цитрамони-спазмалгони ні шопінги, ні пивко з друзями якось не дуже впливають на те, о та голова перестала боліти, то бігом до лікаря, бо то не жарти.

То голова!


Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *


Лікувально-діагностичний центр NeuroGlobal