Хвороба Альцгеймера

24.09.2021 0
241783364_377540070682490_5296577830753102566_n.jpg

Що таке хвороба Альцгеймера?

Хвороба Альцгеймера – це назва набору симптомів, в які входить:
👉втрата пам’яті
👉труднощі з процесом мислення
👉побутовими справами
👉мовленням.
Деменція це стан, дуже схоже з хворобою Альцгеймера, іноді ця хвороба є наслідком деменції. Однак з медичної точки зору це різні захворювання. Цей термін отримав свою назву на честь лікаря Алоїса Альцгеймера, який першим описав дане розлад.

Симптоми

Симптоми хвороби Альцгеймера спочатку зазвичай легкі, але в міру того, як з часом пошкоджується все більше клітин мозку, симптоми стають більш вираженими і починають заважати повсякденному життю людини. Це відрізняє їх від змін, які у нормі відбуваються у багатьох людей у міру старіння, наприклад, коли вони трохи повільніше обмірковують звичайні побутові справи або іноді щось забувають.
Існують деякі загальні симптоми хвороби Альцгеймера, але у кожної людини прояви хвороби унікальні. Для більшості людей першими ознаками хвороби Альцгеймера є проблеми з пам’яттю, зокрема, труднощі із запам’ятовуванням недавніх подій і засвоєнням нової інформації. Це пов’язано з тим, що на ранній стадії хвороби Альцгеймера зазвичай уражається частина мозку, яка називається гиппокампом. Він важливий для моментальної пам’яті. Однак пам’ять людини на події, що відбулися давним-давно, зазвичай не змінюється на ранніх стадіях. У міру прогресування хвороби Альцгеймера проблеми з пам’яттю все більше і більше впливають на повсякденне життя людини, а саме:
☝️присутня втрата місцезнаходження предметів у місці проживання;
☝️забуваються імена друзів або потрібне слово у розмові;
☝️людина може загубитися у знайомому місці або на знайомому маршруті;
☝️забуваються зустрічі і знаменні дати.
Окрім проблем з пам’яттю, у людей з хворобою Альцгеймера також можуть розвиватися інші проблеми. До них відносяться проблеми з мисленням, мовою, сприйняттям, такі як:
✅мовлення. Повторення одних і тих же фраз, фактів, підвищена увага до розмови через побоювання не вловити сенс;
✅з’являються проблеми з оцінкою відстані до предметів, проблеми в розпізнанні форми предметів;
✅підніматися або спускатися сходами або припаркувати машину також стає набагато важче;
✅концентрація, планування або організація – таким людям складно приймати рішення, вирішувати проблеми або виконувати послідовність завдань (наприклад, готувати їжу);
✅порушення орієнтації на місцевості або у часі.
У людини на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера присутні зміни в настрої. Вона стає тривожною, пригніченою або роздратованою. Багато людей втрачають інтерес до спілкування з друзями, до хобі. Ці зміни можуть бути складними як для людини з деменцією, так і для її близьких. Той, хто стикається з такими труднощами, повинен звернутися за допомогою до сімейного лікаря для визначення стратегії догляду за таким родичем або для контролю власного стану на тих стадіях, поки це можливо контролювати.

Етіологія захворювання

Сьогодні, залишається відкритим питання: чому виникає хвороба Альцгеймера. Існує кілька теорій, які намагаються пояснити розвиток захворювання.
Причини хвороби Альцгеймера:
✅спадкова схильність;
✅атеросклероз;
✅киснева недостатність
✅відкладення бета-амілоїду в клітинах головного мозку;
✅зниження рівня ацетилхоліну;
✅хромосомні порушення;
✅специфічні реакції імунітету;
✅вплив токсичних речовин;
✅травми (психологічні, черепно-мозкові);
✅віруси.
Існує також припущення, що хвороба Альцгеймера заразна на білковому рівні.
До факторів ризику захворювання багато дослідників відносять повільну депресію, високий артеріальний тиск, низький інтелект, цукровий діабет.

Стадії хвороби Альцгеймера

У хвороби Альцгеймера виділяють 3 основні стадії – ранню (м’яку), середню (помірну) і пізню (важку). Іноді, окремо виділяють доклінічну стадію і стадію помірно-важкої деменції.
Ознаки захворювання за стадіями:
Доклінічна стадія.
Початкові ознаки зниження інтелектуальної діяльності, легка забудькуватість, труднощі у визначенні часу, неповне відтворення подій.
Стадія м’якої деменції.
Порушення пам’яті на поточні події, складності в хронологічному і географічному орієнтуванні, явні труднощі в розумових процесах, порушення абстрактного мислення, зниження здатності узагальнювати й порівнювати, неможливість самостійно, без помилок здійснювати фінансові операції, подорожувати, вести кореспонденцію.
Стадія помірної деменції.
Проявляється амнестичним синдромом у вигляді втрати пам’яті на події теперішнього часу і недавнього минулого, при цьому зберігаються спогади про дитинство і молодість, з’являються вигадані спогади, а також: часова і просторова дезорієнтація, підвищена тривожність, розгубленість, емоційна нестійкість; таким хворим необхідна постійна допомога і підтримка.
Стадія важкої деменції.
Глибокий розлад пам’яті до її повної втрати, хворі повністю втрачають уявлення про час і навколишнє оточення, не усвідомлюють себе, у них зникає самоідентифікація, втрачається здатність до умовиводів і суджень; люди з такими порушеннями потребують постійного догляду.
Заключна стадія важкого недоумства.
Руйнується вся психічна діяльність хворих, спостерігаються важкі неврологічні розлади, примітивні рефлекси, автоматизм у діях, насильницькі гримаси плачу і сміху, розвиваються змушені “ембріональні” пози, епілептичні припадки.
На кожному з етапів розвитку захворювання проявляється агресією, криками, гіперактивністю, збудженням, занепокоєнням, спробами втечі з дому, сексуальною розторможеністю, мареннями тощо.
Захворювання супроводжується соціальною та професійною адаптацією.
Тривалість хвороби від перших симптомів до смерті становить від 2 до 20 років (в середньому 12 років). Найбільш тяжким наслідком хвороби Альцгеймера є аспіраційна пневмонія.

Діагностика

При встановленні діагнозу “хвороба Альцгеймера” невролог ЛДЦ Neuro Global в м. Івано-Франківськ спирається на скарги пацієнта або супроводжуючої його особи, виявляє характерні симптоми хвороби Альцгеймера, з’ясовує сімейну історію захворювання.
При хворобі Альцгеймера досліджуються такі лабораторні параметри як:
👉гемограма;
☝️електроліти (натрій, калій, хлор, кальцій, фосфат-іони);
👉рівень глюкози в крові;
👉параметри функцій печінки й нирок;
👉параметри щитоподібної залози (TSH, T4);
👉вітамін В12 (фолієва кислота).
Хворим призначають пройти психометричне обстеження за когнітивними шкалами. Різні тести й проби дозволяють оцінити здатність до запам’ятовування, відтворення слів і малюнків, впізнавання образів, вирішення інтелектуальних завдань тощо. До таких досліджень відносяться:
* коротка шкала оцінки психічного статусу (MMSE);
* шкала CERAD;
* нейропсихологічне дослідження.
Інструментальна діагностика хвороби Альцгеймера:
* комп‘ютерна томографія;
* МРТ;
* позитронна емісійна томографія;
* Електроенцефалографія;
Для встановлення остаточного діагнозу ознаки хвороби Альцгеймера повинні виявлятися не менше 6 місяців поспіль.
Диференціальна діагностика хвороби Альцгеймера проводиться з судинною деменцією, синдромом м’якого когнітивного зниження, хворобою Паркінсона, багатосистемною дегенерацією, хворобою Крейтцфельдта-Якоба, пухлиною головного мозку тощо.

Лікування

У лікуванні хвороби Альцгеймера застосовують кілька терапевтичних стратегій (холінергічну, глутаматергічну, нейротрофічну), які спрямовані на підвищення життєздатності нейронів. Основні методи лікування – медикаментозні. Медикаментозна терапія покращує функціональні можливості, полегшує когнітивні й поведінкові симптоми. Згодом ефект фармакотерапії знижується.

Профілактика

Нині, специфічних заходів профілактики хвороби Альцгеймера немає. Але доведено, що запобігти розвитку/ сповільнити прогресування старечого недоумства можна, використовуючи медичні препарати або харчові добавки. Проте, неминуче настання старості мозку можна відстрочити, якщо дотримуватися простих, але ефективних правил.
Профілактика хвороби Альцгеймера:
* фізична активність, що включає щоденну ранкову гімнастику, піші прогулянки, плавання, легкий біг, їзду на велосипеді тощо;
* збалансоване харчування і дієта, що виключає жирні, смажені, копчені продукти, обмеження споживання солі й цукру, перевагу слід віддавати овочам, фруктам, нежирному м’ясу і рибі, кашам, молочнокислим продуктам;
* достатнє вживання вітамінів (особливо, групи В);
* відмова від спиртних напоїв;
* щоденні вправи на тренування пам’яті (вивчення іноземних мов, рішення кросвордів і головоломок, заучування телефонних номерів, дат, віршів тощо).

Якщо у вас виникли вище перераховані симптоми чи ви спостерігаєте їх у когось з близьких, не зволікайте та однозначно не займайтеся самолікуванням!

Зверніться за допомогою до спеціалістів та

Живіть безтурботно, адже ми завжди поруч

ЛДЦ Neuro Global

👉 Запис на консультацію
✅ невролога
Геник Софія Ігорівна
☝️Кандидат медичних наук, PhD,
доцент кафедри неврології та нейрохірургії ІФНМУ
(спеціалізація – рухові розлади)
Керівник кабінету «Рухових розладів та порушень пам‘яті».
✅нейрофізіолога
✅енцефалографію(ЕЕГ)
Наші партнери
✅👍лабораторія CSD

Запис на прийом можливий за номерами телефону ☎️0683180688

                                                                                              ☎️0501508974


Залишити коментар

Ваша електронна пошта не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *


Лікувально-діагностичний центр NeuroGlobal